kominki

Kominek w salonie – konstrukcja i materiały

Salon jest idealnym miejscem na budowę kominka. Podkreśla wystrój wnętrza i nadaje mu niepowtarzalnego klimatu, jednak jego konstrukcja nie jest najprostsza. Jeśli nie wiesz jaki rodzaj kominka wybrać – zachęcam do przeczytania tego artykułu.

Budowa kominka jest dużym przedsięwzięciem logistycznym. Potrzebna jest duża ilość materiałów oraz dobre zaplecze techniczne jeśli chodzi o narzędzia do obróbki elementów obudowy i konstrukcji przewodów powietrznych. Kominki najczęściej występują w dwóch wersjach.

Kominek z płaszczem wodnym

W zasadzie chodzi tu jedynie o wkład kominkowy, który wyposażony jest w płaszcz wodny. Działa on na tej samej zasadzie co piec centralnego ogrzewania. Palący się ogień ogrzewa obudowę, która z kolei przekazuje ciepło do krążącej w obiegu zamkniętym lub otwartym wody. Kominek tego typu może ogrzewać całe mieszkanie. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają kotłowni a chciały by dogrzać mieszkanie ogrzewane np piecem gazowym. Pozwala to na dodatkowe oszczędności.

Kominek z kanałami powietrznymi

Ten rodzaj kominka oddaje ciepło do krążącego w kanałach powietrza. Może ogrzewać zarówno parter w wymuszonym obiegu jak i piętro na zasadzie wznoszącego się w górę rozgrzanego powietrza, które jest lżejsze od powietrza chłodnego. Skuteczność ogrzewania tego typu kominka jest całkiem dobra. Zależy ona w dużej mierze od izolacji zewnętrznej wkładu. Do tego zadania świetnie nadaje się taka płyta. Pozwala na szczelną obudowę wkładu, nie absorbuje ciepła, które zostaje przekazane do krążącego wokół wkładu powietrza.

Materiały do budowy kominka

Największym elementem jest wkład kominkowy. Podstawowe rodzaje zostały opisane powyżej. To z tym elementem wiążą się największe koszty. Poza paleniskiem potrzebujemy także obudowy. Stosując kominek bez płaszcza wodnego warto zainteresować się szamotowymi płytami akumulacyjnymi. Gwarantują one dobre wykorzystanie ciepła, które wyemitował piec. Tego rodzaju obudowa może być ciepła nawet rano. Jeżeli jednak zdecydujemy się na bardziej ekonomiczną wersję możemy skorzystać z wełny mineralnej i ogniotrwałych płyt kartonowo gipsowych. Ten rodzaj obudowy jest całkiem skuteczny jednak wymaga oklejenia kamieniem lub płytkami aby uzyskać zadowalający efekt wizualny. Wiąże się to jednak z kosztami więc o ile nie układamy tych płytek we własnym zakresie to lepiej wydać więcej pieniędzy i zastosować obudowę z szamotowych płyt akumulacyjnych.

Dodaj komentarz