Porady

Jak wybrać odpowiednią granulację papieru ściernego?

Różne granulacje papieru ściernego to nie nonsensowny wymysł ich producentów. Wybór odpowiedniej granulacji decyduje o tym, jak będzie wyglądał efekt naszej pracy. Wykorzystanie papieru ściernego to najlepszy i najdokładniejszy sposób, by pozbyć się z powierzchni mebli czy urządzeń warstwy starej farby lub lakieru. Chcesz się dowiedzieć w jaki sposób dobrać odpowiednią granulację papieru ściernego? Koniecznie przeczytaj artykuł do końca.

Po pierwsze – czytaj oznaczenia

Każdy arkusz papieru ściernego jest oznaczony przez producenta, który podaje na nim dokładną informację co do jego ziarnistości. Przyjąć można tu prostą zasadę: im wyższa wartość podana na odwrocie arkusza – tym ziarna są mniejsze. I tak na przykład papier ścierny o ziarnistości P1000 pozwoli nam na końcowe, kosmetyczne zeszlifowanie powierzchni – stanie się ona gładka i delikatna w dotyku. Inaczej papier o ziarnistości P50 – ten nadaje się do pierwszego etapu prac, gdyż ściąga znacznie więcej niepożądanej powierzchni. Pozostawia jednak wyraźne ślady. Jeśli więc Waszym celem jest starcie warstwy lakieru z drewnianego mebla, najpierw używacie papieru o ziarnistości P50, a na samym końcu P1000.

Rodzaje papieru ściernego

Papier ścierny to nie tylko papier – nazwa ta obejmuje także arkusze wykonane z innych materiałów: folii, która doskonale sprawdza się przy ścieraniu na mokro, oraz płótna – idealnego do zastosowania w szlifierkach dzięki swej elastyczności.

Pamiętać należy także o tym, iż papieru ściernego możemy używać nie tylko na sucho, ale także na mokro – wybór konkretnej techniki będzie determinował wybór rodzaju papieru ściernego.

Do jakich materiałów używamy papieru ściernego?

Istnieje wiele zastosowań papieru ściernego:

  • do drewna,
  • do metalu,
  • do tworzyw sztucznych,
  • do minerałów,
  • do prac blacharsko – lakierniczych.

Papier ścierny do tych i innych powierzchni znajdziecie bez problemu w hurtowni Majer. W ofercie znajdują się arkusze idealne do wszelkich prac oraz do zastosowania ręcznego i w szlifierkach. Zobacz pełna ofertę na stronie
http://www.majer-hurt.com/oferta,21,arkusze-gabki-rolki.html

Jak dobrać rodzaj papieru do rodzaju powierzchni?

Każda z wyżej wymienionych powierzchni ma swoją specyfikę, a najodpowiedniejsze do niej są papiery o następującej ziarnistości:

  • do drewna – od P24 do P400,
  • do powierzchni lakierowanych – od P40 do P1200,
  • do tworzyw sztucznych – od P600 do P1200, ta sama ziarnistość sprawdza się w przypadku powierzchni lakierowanych na wysoki połysk,
  • do powierzchni mineralnych – od P20 do P24,
  • do blachy – od P80 do P500.

Jeśli wybierzecie papier ścierny o dobrej ziarnistości – Wasza praca będzie nie tylko efektowna, ale także łatwa i przyjemna.

Dodaj komentarz